טיפול ריגשי במבוגרים

חלק גדול מאלו שפונים לטיפול עושים זאת רק כאשר הם חשים שאין ברירה, כי כבר קשה יותר מידי והתקווה אינה נראית באופק. אחרים, כבר החמיצו הזדמנויות רבות לשיפור חייהם, תקועים בתוך מעגל קסמים המזמן להם עוד ועוד חוויות שליליות. פעמים רבות המחשבה לקבל עזרה חולפת בתודעה, אך מסולקת בגלל הקושי שבהכרה: "אני זקוק/ה לעזרה". עבור רבים פרוש הדבר כישלון, חולשה, בושה. לפעמים יש חששות מהתמודדות אמיתית עם הקשיים, או מכניסה לקשר טיפולי עם אדם לא מוכר. אפשר להבין חששות אלו, אך כדאי לזכור שהיכולת לפנות לטיפול מעידה במידה רבה גם על הכוחות שבאישיות, על הרצון בשינוי והתקווה לממשו. הפנייה לטיפול היא צעד ראשון לקראת תהליך המסמן שינוי חיובי. הקושי של רבים לראות גם את הצד הזה, לפעמים מעכב מאוד את הפניה לטיפול שרצוי היה להתחילו קודם. בין עבודה, זוגיות, גידול ילדים ושאר התחייבויות, רבים מתקשים לזכור שגם לצרכים הנפשיים צריך להינתן מקום. הצרכים הללו יכולים להיות שונים ומגוונים, והם בד"כ קשורים לסיפור האישי של כל אחד ואחת.

כמה מהסיבות היותר שכיחות שבגללן פונים אנשים בוגרים לטיפול:

חרדה

חרדה היא שם רחב לאוסף של תופעות נפשיות שבבסיס כולן האדם סובל מרמה מוקצנת של חשש, דאגה, או פחד. חרדה נעה על קו רצף מדאגנות מופרזת ופחדים ממוקדים למצבים של שיתוק מוחלט וחוסר יכולת לתפקד במגוון של מצבים.

דיכאון

דיכאון יכול להיווצר עקב פגיעות גנטית, וגם כתוצאה מחשיפה לאירוע חיים קשה, או משילוב בין שני הגורמים. דיכאון הוא מצב הכרוך בחוויה רגשית קשה מאוד, של עצב, ייאוש, הערכה עצמית נמוכה, ביקורת עצמית ואשמה, ולפעמים גם אובדנות. בנוסף, דיכאון מלווה בפגיעה קשה במוטיבציה, בתאבון, בשינה וביכולת ליהנות.

דימוי עצמי/ ביטחון עצמי

עפ"י אחת התיאוריות הפסיכולוגיות הבולטות (פסיכולוגיית העצמי, קוהוט) הערך העצמי הוא הדבר החשוב ביותר לבריאות הנפשית. אדם שאינו מרגיש שווה, נחשב, מסוגל, לא יכול לחיות חיים מלאים, לממש את שאיפותיו, לממש את הפוטנציאל הגלום בו ולנהל קשר בינאישי תקין.

זהות עצמית

בגיל מאוד צעיר מתחיל תהליך בניית הזהות עד שהיא מגיעה לכדי גיבוש, סביב גיל ההתבגרות. בשלב זה, האדם בד"כ יודע לומר מי הוא. כאן רלוונטיות שאלות כמו: איזה תכונות עיקריות יש לי, מה אני אוהב, ממה אני סולד, מה ערכי בעיני עצמי, מה הכיוון שלי בחיים. כל השאלות האלו קשורות לשאלה הבסיסית "מי אני", המונחת ביסוד המושג זהות עצמית. טבעי ושכיח שמתבגרים למשל, או אנשים הנמצאים בצומת דרכים משמעותית בחייהם יתחבטו בשאלה הזו ולא יהיה להם מושג ברור.

אובדן ומצבי משבר

חיים של אדם רצופים שינויים ואירועים משמעותיים. חלק מהאירועים הללו בעלי אופי חיובי, מגדל ומעצים. אחרים אינם משפיעים על האדם באופן מיוחד והוא מסתגל אליהם בהצלחה, אבל חלקם מותירים חותם שלילי ומביאים את האדם למשבר רגשי. אירועים כאלו יכולים להיות פרידה מבן זוג, מוות של קרוב, מחלה קשה או כישלון בתחום משמעותי.

קשיים בינאישיים וזוגיות

האדם הוא יצור חברתי במהותו. בד"כ הוא רואה את עצמו כחלק ממשפחה, מחפש שייכות קבוצתית, רשת חברתית תומכת וגם קשר זוגי. בעיות בכל אחד מהתחומים האלו יכולות להביא עמן חוויה קשה של בדידות, ניכור, עצב וכישלון. אדם עשוי להתקשות במציאת קשר זוגי בגלל הססנות רבה, סלקטיביות בבחירת בן זוג או ערך עצמי נמוך המקשה מאוד ביצירת כל סוג של קשר.

פרטים:


סניף ראשי: רחוב לוטוס 42/1, נהריה

טל': 077-2144551

נייד: 0508565181

פקס: 077-2144552

קהל היעד:


המכון נותן מענה לאוכלוסיות מגוונות:

הורים, זוגות ,מבוגרים,סטודנטים, ילדים ומתבגרים

 

 

איבחוני קשב במכון:

 

אבחוני קשב וריכוז: MOXO,TOVA, BRC, CPT

(מוכר ע"י קופות חולים)